PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7656}
7,6 196 456
ocen
7,6 10 1 196456
8,1 36
ocen krytyków
Memento
powrót do forum filmu Memento

Czy jest jakoś fabularnie uzasadnione, dlaczego śledzimy akcję filmu "od tyłu"? Podczas seansu nic
takiego nie zauważyłem, co by to wyjaśniało.
PS Poprzedni film Nolana Śledząc, wykorzystywał podobny pomysł. Wiadomo, że cała historia jest
retrospekcją głównego bohatera podczas przesłuchania, jednak nie wiem, czy zaburzona
chronologia zdarzeń jest jakoś uzasadniona fabularnie.

ocenił(a) film na 10
szmyrgiel

W przypadku Memento odpowiedź jest bardzo łatwa - nie da się stworzyć filmu, który w 100% przekazał by, jak czuje się osoba cierpiąca na zanik pamięci krótkotrwałej, ale najlepszym sposobem, by widzowie mogli choć w przybliżeniu poczuć się jak osoba pamiętająca tylko ostatnie parę minut jest pokazanie filmu od końca, tak by widzowie również w danym momencie pamiętali tylko kilka ostatnich minut (tj. od początku danej sekwencji scen). Od sposobu postrzegania świata przez głównego bohatera różni się to o tyle, że my wiemy, jak wydarzenia potoczyły się dalej; natomiast co do przeszłości wiemy z dobrym przybliżeniem tyle co Leonard - ostatnie parę minut, plus wytłumaczona historia życia do napadu, plus te notatki które akurat w ciągu danych paru minut Leonard zobaczył. Jest to więc po prostu pomysł na, idące dalej niż zwykle, nakręcenie filmu z perspektywy danego bohatera, pokazujące jego sytuację lepiej niż tylko nakręcenie filmu i wytłumaczenie że "on się tak zachowuje bo ma taką przypadłość".

W przypadku Śledząc osobiście nie wydaje mi się, by było jakiekolwiek głębsze uzasadnienie, niż że "tak będzie fajniej". Ale Śledząc to film prawie że amatorski i bardziej w tych kategoriach powinien być oceniany. Po prostu widać że Nolan od początku czuł pociąg do achronologicznego tworzenia fabuły, w pierwszym amatorskim filmie wykorzystał więc ten pomysł - nieźle, choć trochę na siłę - a później już w Memento i Prestiżu wprowadził to rozwiązanie w taki sposób, by faktycznie tworzyło "wartość dodaną", a zwłaszcza w Memento jedną z podstawowych cech tego filmu.

JaTezMamNick

Dzięki. Teraz robię sobie dla jednej strony internetowej przegląd filmów Nolana i obejrzałem ostatnio Śledząc i Memento i nurtował mnie powód dla którego te filmy zostały tak, a nie inaczej nakręcone :). Wiem, że dzięki temu jest ciekawiej i bardziej wymagająco, ale podejrzewałem jakiegoś fabularnego wytłumaczenie takiej konwencji. W przypadku Memento, faktycznie trudniej znaleźć lepsze rozwiązanie na opowiadanie historii o kimś takim jak Leonard, a Śledząc, cóż... ciekawie chociaż ciut pretensjonalnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones