PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7656}
7,6 196 341
ocen
7,6 10 1 196341
8,0 35
ocen krytyków
Memento
powrót do forum filmu Memento

Najbardziej pogmatwany film jaki oglądałem, wspaniały montaż. Chyba jeden z najlepszych filmów
wszech czasów. Nolan popisał się wielką twórczością, nie potrzebował kilkuset milionów jak przy
Batmanie.

ocenił(a) film na 9
Man_of_Steel

Memento i Prestiż zdecydowanie wybijają się spośród wszystkich filmów Nolana. Szkoda, że sam Christopher zalicza póki co spadek formy, ale trzymam kciuki za Interstellar. ;)

ocenił(a) film na 10
G00N3R

dzisiaj oglądałem go n-ty raz i wyłapałem taki malutki szczegół a tak istotny,że podniosłem na 10

smyndrok

niektórzy piszą, że ten film jest wybitni inni, że nudny i przegadany jakie wasze zdanie na ten temat?

Man_of_Steel

na imdb średnia tego filmu 8,5 tu niestety za niska 7,6

ocenił(a) film na 9
Man_of_Steel

Takie Transformers 3 ma 7.1, In Time 7.0 - tego rankingu nie można brać na poważnie. ;)

G00N3R

bo on w usa a tam mają zły gust?

ocenił(a) film na 9
Man_of_Steel

Moja wypowiedź odnosiła się do rankingu filmwebu, do imdb nic nie mam. ;)

ocenił(a) film na 9
Man_of_Steel

http://theyshootpictures.com/gf1000_all1000films.htm Chyba najlepszy ranking, dużo świetnych filmów dzięki niemu zobaczyłem, polecam.

użytkownik usunięty
G00N3R

Zdecydowanie jeden z najlepszych i najbardziej profesjonalnych rankingów filmowych.

Tutaj inny.
http://explore.bfi.org.uk/sightandsoundpolls/2012/critics/

ocenił(a) film na 7
smyndrok

a można wiedzieć jaki to szczegół?

ocenił(a) film na 10
Young1995

1:26:18

ocenił(a) film na 8
smyndrok

Masz na myśli zbieranie paragonów? Kiedyś tak robiłem i to pozwalało przypomnieć sobie wydarzenia poprzedniego wieczoru. Dodał bym jeszcze sprawdzanie listy połączeń. Teraz takie wieczory już się nie zdarzają.

ocenił(a) film na 10
Hurokan

To jest ta scena jak Sami siedzi na krześle w jakimś już tam zakładzie i przygląda się przechodzącemu personelowi. Na ułamek sekundy można zobaczyć jak na krześle siedzi jednak Lenny

ocenił(a) film na 8
smyndrok

Na youtube jest film z chronologiczną fabułą i w tym momencie wyskakuje dialog o paragonach. A na płycie mam scenę z baru kiedy Lenny przy stoliku ogląda dwa zdjęcia.

ocenił(a) film na 8
smyndrok

Mam, u mnie jest przy 1:30:03.

ocenił(a) film na 8
smyndrok

Mistrzowskie oko, teraz zauwazylem :D

ocenił(a) film na 9
smyndrok

brawo za spostrzegawczość ;)

to faktycznie wyjaśnia kto jest kim

G00N3R

Rozsznurowany but?

ocenił(a) film na 9
czoper62

To chyba nie do mnie. ;)

ocenił(a) film na 10
Man_of_Steel

Zgadzam się z tobą @Man_of_Steel. Arcydzieło na światową skalę. Pierwszy raz widziałem taki sposób zamontowany film i powiem szczerze, że trzymał w napięciu. Zrobił na mnie wielkie wrażenie, że można nakręcić film inaczej niż wszystkie. Lecz moja narzeczona zasnęła przy tym, a próbowaliśmy wiele razy obejrzeć razem :(

Man_of_Steel

Obejrzyj "Wyspa Tajemnic" z Leonardo DiCaprio to dopiero Ci się mózgownica zagrzeje :D

Polecam :)

Man_of_Steel

czy zagmatwany?
Raczej dość przewidywalny, jedyną niewiadomą było kto kłamie.

"21 gram", "Incepcja", czy wspomniana "Wyspa Tajemnic" są bardziej zagmatwane, jeśli takie lubisz.
W podobnym klimacie są też: "Prestiż", "Efekt Motyla", "Apartament".
Wszystkie lepsze od Memento, oprócz Incepcji.
YMMV

ocenił(a) film na 10
W___K

Wyspa tajemnic zagmatwana? Proszę cię...

Man_of_Steel

Mullholand drive jest najbardziej pogmatwanym filmem ever ;)

ocenił(a) film na 9
alFayed

Nie wiem jakiej dokładnie definicji słowa "zagmatwane" używają wypowiadajacy się na tym forum użytkownicy (momentami pachnie to zwykłym snobizmem i co tu dużo mówić - słabo rozwiniętą percepcją i niewyrobionym jeszcze gustem) ale co do Davida Lyncha to pełna zgoda - większość jego produkcji to mroczne, pełne tajemnic i "zagmatwania" firmy o nieprzewidywalnej i z reguły skomplikowanej fabule - z pewnością do takiej definicji pasuje wspomniany "Mulholland Drive" ale i "Lost Highway", niezwykle mroczny "Blue Velvet" czy chyba najbardziej znany szerszej publiczności "Twin Peaks" (zarówno serial - szczególnie sezon pierwszy jak i film pełnometrażowy - choć tu zdania są podzielone - moim zdaniem bezzasadnie gdyż zarówno serial jak i późniejsza wersja kinowa robią niezwykłe wrażenie i są po mistrzowsku zrealizowane - muszę jednak w tym miejscu dodać, iż osobiście jestem wielkim fanem tego twórcy (Davida Lynch'a) jak i całego jego dorobku od ponad 20 lat więc być może dlatego mam swoje niezmienne i jak najbardziej pozytywne zdanie na temat obydwu wersji "Twin Peaks"). Był to zresztą chyba jeden z pierwszych tak mrocznych, tajemniczych i "zagmatwanych" (cokolwiek by to nie znaczyło) seriali i jeden z bardzo niewielu, które inspirowaly i inspirują do dzisiaj niezliczoną rzeszę innych filmowców realizujących się w całej gamie przeróżnych gatunków ( np. horrory, mroczne, "brudne" kryminały i szereg podobnych, trudnych do klasyfikacji gatunków). A skoro doszliśmy do tego punktu nie wolno nie wspomnieć o innym, znacznie starszym i tworzącym o wiele wcześniej artyście, który położył podwaliny pod cały szereg filmów czy wręcz gatunków filmowych reprezentujących estetykę zblizonego rodzaju podobnie jak i tematykę, artystę, który również (oczywiście w znacznie większym stopniu i na dużo większą skalę niż David Lynch) inspiruje od dziesięcioleci zastępy mniej lub bardziej udanych/utalentowanych twórców na całym świecie jakim jest niedoscigniony arcymistrz Alfred Hitchcock. Temat w zasadzie można ciągnąć bardzo długo a nazwiska i tytuły wymieniać godzinami bo przecież kto nie lubi filmów o niesztampowej fabule, naszpikowanej zagadkami, które można interpretować na wiele sposobów ? (z wyjątkiem gamoni, nudziarzy, prostych i niezbyt rozgarnietych fanów filmów o zbliżonym profilu do własnego poziomu intelektualnego czy miłośników tanich i glupawych komedii bądź filmów akcji klasy 'B', 'C' itp., itd. urągających przeciętnej inteligencji widza; że o mydlanych operach i sitcomach nie wspomnę ;) ). A na poważnie i już zupełnie na koniec warto zwrócić uwagę na produkcje z gatunku NOIR, które to zaczęły powstawać w jeszcze wcześniejszym okresie i były z powodzeniem kręcone przez kolejne dziesięciolecia. Niestety z bólem muszę dodać, iż okres świetności gatunku NOIR już jakiś czas temu minął i praktycznie zaprzestano kręcić takie filmy dosyć dawno temu. Jedną z ostatnich produkcji (a właściwie próbie powrotu tego gatunku w wielkim stylu na duże ekrany) jaką nakręcono była "Black Dahlia" Briana de Palmy " z 2006 roku, która z powodów cięć budżetowych i dosyć nieprzychylnego (lub mówiąc wprost - pełnego ignorancji) stosunku producentów do dzieła, została skrócona o około 60 minut (z ponad 180 minut) co odbiło się na odbiorze i ocenie "Czarnej Dahlii" i podzielilo zwolenników na dwie grupy - tych co twierdzą, że jest to jeden z najsłabszych filmów Briana De Palmy, który nie powinien w ogóle powstać (kompletna bzdura moim zdaniem) i tych, którym pomimo widocznych cięć zarówno czasowych jak i budżetowych (wpływa to niestety negatywnie na spójność i przejrzystość w kilku istotnych fragmentach filmu i daje pole do popisu marudom do narzekania) film bardzo się podoba (osobiście uczciwie polecam). Jeśli miałbym coś skrytykowac to jedynie dobór koszmarnej Scarlett Johansson, której po prostu nie trawię i która pasuje jedną z kluczowych ról (jak zresztą zawsze). Żeby powrócić do tematu przewodniego (sorry za mały off topic) dodam, iż przez wielu krytyków i fanów "Memento" jest także uznawane za film z gatunku NOIR co moim zdaniem jest sprawą dyskusyjną i chyba trochę naciąganą - ale to już bardziej kwestia szczegółowej definicji niż gustu i szkoda czasu na polemiki tego typu.
Poniżej link do jednej ze stron prezentujących około 1000 tytułów NOIR wśród których z pewnością można znaleźć wiele "zagmatwanych" produkcji (w tym "Memento" Christophera Nolana:

http://theyshootpictures.com/noir1000year.htm

ocenił(a) film na 7
Man_of_Steel

Dobry film

ocenił(a) film na 6
Man_of_Steel

Mieszanie w czasie było innowacyjne w Pulp Fiction, ten film się po porostu trudniej ogląda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones